Programme

Tucked into the backstreets of Lisbon’s old town, Alfama, our intimate screenings take place in the city’s oldest cultural house, Grupo Sportivo Adicense. 

 

We host three seasonal screening editions throughout the year, to showcase and award the best talent and films of each one.

 

These are free entrance and all films have English subtitles. 

Due to the current pandemic and associated restrictions, we have decided to host this current October 2020 edition online, making available a selection of the very best films of the season.

 

Check out what’s on…

As You Can See

Directed by Ghada Fikri

Egypt

Best Debut Film

Him and Her

Directed by Daria Geller

Russia

Best Acting (Miriam Sekhon) & Best Short Film (ex aequo)

For Elsa

Directed and Written by Carmen Leroi

France

Best Screenplay

Next Screenings

29 Oct - 15 Nov

2020

Online Event

Malditos

Directed by Elena Goatelli and Angel Esteban

Spain/Italy

Best Directing

Yötyön Zen

Directed by Soile Mottisenkangas

Finland

Best Short Film (ex aequo)

Yib – Roots

Directed by Ozan Mermer

Mexico / Guatemala

Best Medium or Feature Film

Nominees

Best Short

Toward You

Canada, directed by Meysam(Sam) Motazed

Letter to My Mother

Iran, directed by Amin Maher

 

De Perfil

Spain, directed by Aledandro Renedo Villagrán

Sickle Bay

China, directed by Shangui

 

Best Directing

What if Nothing

Poland, directed by Monika Krupa

Automotive

Germany, directed by Jonas Heldt

Yötyön Zen

Finland, directed by Soile Mottisenkangas

Nachts Kommen Die Bilder

Germany, directed by Ulrike Kolbach
 

Night Shift

Bulgaria/Belgium, directed by Eddy Schwartz & Jordan Petkov

Best Screenplay

Do You Like Poetry

Brasil, written by Valdir Medori

If There is No Space You Got to Move

Estonia, written by Terje Henk

Cheyenne

France, written and directed by Gerard Corporon

The Day I Killed You (El Dia que te Maté)

Spain, written by Edu Escudero

Nunca te Dejé Sola

Spain, written by Mireia Noguera

Best Acting

Mushi

Australia, directed by Odin Jurray – Sheena Reyes

Xiu Ying

China, directed by Rossi

Lo Que No Fue en Tu Año

Peru, directed by Hermán Velit – Denise Arregui

For Elsa

France, directed by Carmen Leroi – Maougocha Goldberg

Night Shift

Bulgaria/Belgium, directed by Eddy Schartz and Hristo Petkov – Hristo Petkov

Best Debut

Ludovina

Portugal, directed by Benoît Bruère

Quinze

Brasil, directed by Isis Souza

Amputated Asscheeks

Germany, directed by Claudia Sheffel

Mushi

Australia, directed by Odin Jurray

Ghiaccio – Sweeping Lives

Italy, directed by Tomaso Clavarino

 

Best Medium or Feature Film

Wind Well

USA, directed by James A Cook

Nachts Kommen Die Bilder

Germany, directed by Ulrike Kolbach

Automotive

Germany, directed by Jonas Heldt

Malditos

Spain/Italy, directed by Elena Goatelli and Angel Esteban

For Elsa

France, directed by Carmen Leroi

Don’t miss out

Sign up to our newsletter to keep up with the latest news and information. 
You can opt out at any time at the bottom of our emails. By signing up you agree to our Privacy Policy.